Guatemala
Barma

  Tato fotokniha je přihlášena do soutěže Česko-Slovenská CEWE FOTOKNIHA roku 2011.
  Pokud se vám kniha bude líbit přidejte svůj hlas. Hlasovat můžete každý den jen jednou. Do soutěže je přihlášeno již více než 3300 fotoknih. Listujte v některých z nich a hledejte inspiraci.

Guatemala
Guatemala

  Tato fotokniha je přihlášena do soutěže Česko-Slovenská CEWE FOTOKNIHA roku 2011.
  Pokud se vám kniha bude líbit přidejte svůj hlas. Hlasovat můžete každý den jen jednou. Do soutěže je přihlášeno již více než 2000 fotoknih. Listujte v některých z nich a hledejte inspiraci.

TIKAL
Guatemala

  je nejvýznamnějším a největším starobylým sídlištěm Mayů. Nachází se uprostřed neproniknutelného pralesa v severní části dnešní Guatemaly. Toto posvátné místo dřímá skryto pod stromy, dosahujícími výšky až padesáti metrů. Tikal byl osídlen lidmi v období přibližně od roku 600 před naším letopočtem až do roku 900 našeho letopočtu. Doposud byly provedeny vykopávky pouze ve zlomku tohoto rozsáhlého historického areálu, jehož rozloha se odhaduje na 16 km.
  Pyramidy v Tikalu jsou odlišné - velmi strmé se svatyní na vrcholu. Na centrálním náměstí stojí nejznámější dominanta Tikalu chrám Velkého jaguára. Ostatní chrámy nenesou jména, ale jen čísla. Areál je rozsáhlý a jeden den sotva stačí k projítí všech staveb. Naštěstí se chodí ve stínu pralesa, ale i tak je celodenní prohlídka náročná. Na některé chrámy se dá vystoupat po dřevěných strmých schodištích. Nejstrmější je chrám V s výhledem na hlavní chrámy Tikalu vyčnívající z džungle. Dlouho jsme seděli na vrcholu a kochali se místem, na které se celý život nezapomíná...
  

Hrad Bítov
Česká republika

  Tato fotokniha je přihlášena do soutěže Česko-Slovenská CEWE FOTOKNIHA roku 2011.
  Pokud se vám kniha bude líbit přidejte svůj hlas. Hlasovat můžete každý den jen jednou. Do soutěže je přihlášeno již více než 2000 fotoknih. Listujte v některých z nich a hledejte inspiraci.

Hrad Bítov
Česká republika

  Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země. Leží na ostrohu obtékaném řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí. Zrcadlí se ve vodách Vranovské přehrady, jejíž vody zatopily obec Bítov v podhradí. Původně dřevěný, zeměpanský hrad byl počátkem 13. stol. přestavěn na hrad kamenný. Býval centrem jednoho ze šesti moravských krajů a patřil do obranné linie jižní hranice země. Po vymření Přemyslovců se dostává na vice než 200 let do rukou Lichtenburků. Od roku 1755 hrad vlastní hrabata Daunové. Tito ho mezi lety 1811 - 1863 přestavěli do dnešní novogotické podoby. Posledním majitelem do roku 1945 byl velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Haasenfelsu.
  

Zámek Vranov nad Dyjí
Česká republika

  Zámek Vranov nad Dyjí se nachází na strmé skále nad řekou Dyje. Patří k nejlepším stavbám středoevropského baroka. Původně to byl mohutný hrad, který byl postaven ve 12. století a sloužil k ochraně jižní hranice země. V roce 1665 po velkém požáru byl hrad přebudován. Hrabata z Althannu z něj udělala barokní zámek. Zámecký komplex je soustředěn kolem sálu předků. V 18. století byl postaven východní trakt a mohutné schodiště. Do zámku přijdete po mostě z roku 1562. Zámek Vranov nad Dyjí je národní kulturní památka.
  

Praha a její zahrady
Česká republika

  Tato kniha se v soutěži Česká CEWE FOTOKNIHA 2010 umístila na čtvrtém místě.
  V roce 2010 do soutěže bylo přihlášeno 1921 fotoknih. Listujte v některých z nich a hledejte inspiraci.

Valtice
Česká republika

  Tato fotokniha je přihlášena do soutěže Česko-Slovenská CEWE FOTOKNIHA roku 2011.
  Pokud se vám kniha bude líbit přidejte svůj hlas. Hlasovat můžete každý den jen jednou. Do soutěže je přihlášeno již více než 2000 fotoknih. Listujte v některých z nich a hledejte inspiraci.

Valtice
Česká republika

  Jestliže Lichtenštejni využívali zámek v Lednici jako "rekreační chatu", pak jim ten valtický sloužil jako "rodinný domek". A to domek značných rozměrů. V čtyřkřídlé budově je na sto majestátných místností.
  Od roku 1996 je Lednicko-valtický areál zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kromě čarokrásných zámků v Lednici a Valticích jej zdobí množství menších staveb jako na příklad Rendez-vous. Stavba je zasvěcena bohyni lovu Dianě - odtud i její druhý název Dianin chrám. Další zajímavou stavbou je kolonáda - Reistna, která neplní jen funkci vyhlídky, ale také památníku zemřelým členům rodiny. Kolonáda se nachází na nejvyšším místě v kraji a návštěvníkům se z vyhlídkové terasy kolonády naskýtá neobyčejný výhled.

Lednice
Česká republika

  Lednický zámek sloužil Lichtenštejnům jako letní sídlo. I když sem jezdili jen na léto, tak jim to nebránilo vybudovat v interiérech topení, luxusní umývárny, ložnice, jídelny a taneční sály. Kolem zámku je rozlehlá francouzská zahrada s palmovým skleníkem a velký anglický park.
  Zámek v Lednici je součástí Lednicko-valtického areálu. Především v 18. a 19. století jej ruku v ruce s přírodou budovali Lichtenštejnové. Od roku 1996 je tato "Zahrada Evropy" na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kromě čarokrásných zámků v Lednici a Valticích ji zdobí množství menších staveb: Minaret, Akvadukt, romantická zřícenina Janův hrad; Apolonův chrám se sochami Múz, Rybniční zámeček, jehož odraz zdobí hladinu Prostředního rybníka; Chrám tří Grácií, Hraniční zámeček a další. Lichtenštejnové měli o zábavu postaráno.

Mikulov
Česká republika

  Vznik Mikulova se zpravidla klade na počátek 12. století, kdy zde byla založena trhová osada, jež se v roce 1279 dočkala povýšení na městečko a v roce 1410 na město. Na místě románského a gotického hradu vznikl v 17. století zámek.
  Mikulov byl od konce 13. do konce 16. století v držení Lichtenštejnů, poté patřil až do konce 19. století Ditrichštejnům, kteří vlastnili zámek a velkostatek do roku 1945, kdy také zámek vyhořel.
   Ve zdejším zámku byly po bitvě u Slavkova dojednány (2. prosince 1805) předběžné podmínky míru mezi Francií a Rakouskem. A 61 let poté, po porážce rakouských vojsk v bitvě u Sadové, tu 26. července 1866 podepsali příměří mezi Rakouskem a Pruskem, tzv. Mikulovské příměří.

Nový Zéland

Tongariro Crossing Track

  Tongariro National Park je nejstarším parkem na Novém Zélandu. Je zapsán na seznamu kulturních i přírodních památek organizace UNESCO. Tongariro Crossing je pokládán za jeden z nejkrásnějších jednodenních tracků. Délka je přibližně 17 až 22 km, převýšení 1100m. Vulkanicky aktivní krajina v okolí Mount Tongariro byla kulisou filmu Petera Jacksona Pán prstenů.

Zahrady Pražského hradu
Praha

  Jindy přísně střežené zahrady v bezprostředním sousedství domu, kde bydlí prezidentský pár, zpřístupnil Pražský hrad o víkendu veřejnosti. Vůbec poprvé si lidé mohli prohlédnout skleníky, v nichž se pěstují květiny pro protokolární akce, nebo včelín, který nechal vybudovat prezident Masaryk, a hasičskou vodní nádrž z doby Rudolfa II.

Staroměstské náměstí a květinový koberec
Praha

  Unikátní květinový koberec rozkvetl v Praze na Staroměstském náměstí. Přímo na dlažbě bylo položeno 150 tisíc okvětních lístků begonií nejrůznějších barev, které vytvořily secesní ornament.
  Tapiserii tvořily tři obrazce rámované travnatým kobercem a v secesním provedení zde byly ztvárněny symboly Prahy a Evropské Unie. Obdélníkový koberec se rozkládal na ploše 500 metrů čtverečních.
  Pro návštěvníky byla na Staroměstském náměstí instalována speciální lávka, ze které měli před sebou koberec jako na dlani. Těm, kterým to nestačilo, se nabízela možnost vyšplhat na Staroměstskou radnici a výhled si užít z ptačí perspektivy.

Island

Vodopád Gullfoss

  Nejhezčí vodopád Islandu Gullfos je skutečným divem přírody. Přes dva schody padající masa vody do kaňonu tvoří nezapomenutelný obrázek. V létě, kdy řeka Hvítá sílí vlivem tajících ledovců, je Gullfoss opravdu monumentální. Ledovcová voda se ve slunečním svitu zabarvuje do zlatova a s vodní tříští vytváří několikanásobnou duhu.

Island

Vodopád Dettifoss

  Detifoss je jeden z nejmohutnějších vodopádů Evropy, který bývá někdy názýván Niagara Evropy. Je vysoký 44 metrů a za jednu sekundu zde proteče cca 500m3 vody z řeky Jökulsá.
  I když kvůli nízkým srážkám v poslední době je vody méně, podívaná je to úžasná. Vodní tříšť a hukot vodopádu se nese mohutným kaňonem hodně daleko.

Podzim v pražských zahradách
Praha

  Podzim začíná pomalu přecházet v zimu, za chvíli barevné listí opadá a zůstanou jen smutné větve bez listí. Zapomeňme chvíli na krátící se dny, ranní mlhy a ubrečené počasí a pojďme se projít prosluněnými pražskými zahradami. Vychutnejme si barvy podzimu, než s nimi zatočí šedivá zima.

Island

Vodopád Godafoss

  K nejznámějším islandským vodopádům patří bezesporu Godafoss (Vodopád bohů) tak trochu připomínající zmenšené Niagarské vodopády. Název pochází z doby šíření křesťanství na Island. Tehdy byl požádán vikingský náčelník, aby rozhodl mezi zastánci starých bohů a novým náboženstvím. Spor vyřešil tím, že vhodil do vodopádu sošky a vyobrazení starých bohů.

Island

Ledovec Vatnajökull

  Většina ledovců na Islandu je zbytkem původně rozsáhlého čtvrtohorního zalednění. Ledovec Vatnajökull se nachází na jihovýchodě země a je součástí národního parku Skaftafell. Je to nejmohutnější ledovec v Evropě o mocnosti až 1 km a jeho rozloha je 8300 km2. Vyčnívá z něj nejvyšší hora Islandu Hvannadalshnjúkur (2119 m n.m.) a skrývá se pod ním vulkanický systém. Na úpatí jednoho z mnoha splazů je ledovcové jezero Jökulsárlón

Island

Ledovcové jezero Jökulsárlón

  Jökulsárlón je jezero, které se nachází přímo pod jedním z mnoha splazů největšího evropského ledovce Vatnajökull. Má jednu zvláštnost, pro kterou je vyhledávané nejen Islanďany, ale i turisty z celého světa. Leží přímo u mořského břehu a ohromné ledovcové kry, které ho pokrývají, velice často překonají oněch několik stovek metrů po řece a dostanou se na volné moře.
  Je možné si zaplatit i projížďku člunem po jezeře. Místní cestovní kancelář vám umožní nasednout do jednoho ze tří obojživelníků a vydat se na prohlídku ohromných ledových útvarů zblízka.
  Naše projížďka se sice uskutečnila za nepříznivého počasí, ale stejně to byl nezapomenutelný zážitek.

Myanmar - Barma

  Bagan, to je zhruba 2800 buddhistických stúp a pagod koncentrovaných na 42 kilometrech čtverečních. V době jeho největší slávy jich zde stálo více než 4000 tisíce. Nejvíce staveb je postaveno z cihel. Původně byli zřejmě omítnuty, ale omítka vydržela pouze vyjímečně. I proto se můžeme jen dohadovat, zda všechny chrámy byly malované a jinak zdobené.
  Buddhistický chrámový komplex v myanmarském Baganu nemá ve světě obdoby. Většina staveb pochází z jedenáctého až třináctého století, kdy byl Bagan hlavním městem Barmské říše, centrem kultury, řemesel i obchodu. Protínaly se v něm důležité obchodní cesty vedoucí z Indie a Číny na jih do Malajsie a mísily se tu kulturní vlivy přicházející z těchto zemí.

Paříž

Největší ateliér v Paříži

  Montmartre je naprosto ojedinělá čtvť, která se od odstatních pařížských částí velmi liší. Je to romantické místo s nevšední atmosférou, místo s křivolakými uličkami, úzkými schodišti a nejvyšším bodem Paříže s pouhými 129 m. n. m. Montmartru jednoznačně dominuje bazilika Sacré-Coeur.
  Od roku 1860 se stal postupně centrem umělců a hlavně malířů, kteří sem přicházeli hlavně z důvodu nízkých životních nákladů. Po určitou dobu zde tvořili malíři jako např. Auguste Renoir, Henri Matisse, Vincent van Gogh, Toulouse-Lautrec či Pablo Picasso.
  Až do konce první světové války byl Montmartr označován jako světové centrum umělců a bohémů. Po první světové válce se umělci začali stěhovat do čtvrti Montparnasse.
  Na Place du Tertre, což je malé náměstíčko nedaleko baziliky, však zaručeně narazíte na několik malířů a kreslířů ať je léto nebo zima.

Island

Gejzír Strokkur

  Strokkur je v současnosti nejaktivnější islandský gejzír, tryskající každých 5 až 8 minut do výšky až 30 m. Nachází se v těsné blízkosti gejzíru s velkým G (Geysir), který dal jméno všem podobným eruptivním úkazům. Erupce Geyziru ve 30. letech 20. století ustaly, ale v poslední době se činnost opět nepravidelně obnovuje.

Mexiko

Indiáni tančí v Mexico City

  Na náměstí Zócalo tančí každý den indiáni. Muži jsou ozdobeni čelenkami z barevných per, mají nahou hruď, na nohou chřestítka. Indiáni tančí za zvuku bubnů. Je to jednotvárné, nepřetržité, nesmírně dynamické. Tanec je vysilující, tanečníci, staří i mladí, muži i ženy, jsou zaliti potem, ale nepřestávají.
  Kromě tance provozují indiáni různé obřady, například šaman okuřuje zájemce kadidlem. Dělá to rychle, přitom něco odříkává, člověka se dotýká, jako by ho chtěl léčit nebo hypnotizovat. Když skončí, jde ošetřený člověk s indiány tancovat.
  Aztécký tanec je jedním z největších kulturních dědictví původních obyvatel centrálního Mexika. Tento tanec v sobě ukrývá tisíce let zkušeností zručných zemědělců i odhodlaných válečníků. Je to tanec s pohnutou historií. Tanec, v němž byly uchovány poslední poklady podivuhodné pradávné civilizace, jinak téměř dokonale zničené pod nadvládou Španělů.

Mexiko

Mexico City, Xochimilco

  Plovoucí zahrady Xochimilco jsou památkou na město z aztéckého období. Dnes už zahrady "neplovou" jako dřív. Před pěti staletími zde předkolumbovští rolníci, kteří potřebovali více půdy, spouštěli na bažiny vory pokryté zeminou a pěstovali na nich zeleninu. Po letech vory zapustily kořeny do bažinatého dna.
  Zejména o víkendech je Xochimilco vyhledávaným výletním místem. Zahraniční návštěvníci i domácí lidé se nechávají vozit v malých, stříškou proti slunci opatřených loďkách, ozdobených květinami a pomalovanými pestrými barvami, kolem prodavačů taca a kapel vyhrávajících hudbu mariachi. Kapely ze svých bárek na požádání přestoupí na loď, nebo plují spolu a vyhrávají za malý poplatek na přání. Vždy tu panuje slavnostní nálada.
  Zaposlouchejte se do jedné staré mexické písně a představte si, že plujete spolu s námi.

Myanmar - Jezero Inle
Myanmar - Barma

  Jezero Inle je jeden ze zázraků přírody a místo, které žádný návštěvník Barmy nemůže vynechat. Je sevřeno horami v kotlině, která je díky dostatku vody velmi úrodná. Voda v jezeře není příliš hluboká a vyskytuje se v ní hodně vodních rostlin. Možná to pomohlo vzniku plovoucích zahrad, které Inthové vybudovali přímo na jezeře. Inthové také prosluli ojedinělou technikou pádlování, kdy jedno pádlo mají zaháknuté na noze a přidržují pod kolenem. To jim umožňuje mít volné obě ruce, které potřebují k chytání ryb.

...další

Ischia

   Ischia je jedno z největších termálních míst v Evropě, horké termální prameny se zde využívali již v antice pro léčení a ozdravení. V současné době se ostrov Ischia pyšní svými více než sty horkými a studenými prameny, které jsou dennodenně spolu s léčivým bahnem využívány k procedurách při léčbě kožních problémů, ženských nemocí, pohybového ústrojí aj.
   Termální park Negombo se rozkládá v nádherné, přírodní zátoce San Montano s exotickou zelení a s křišťálově čistým mořem. Z parku je také úžasný výhled na celou zátoku.

Ischia

   Ostrov Ischia se nachází v jižní části Itálie v Tyrhenském moři, v Neapolském zálivu. Ostrov je sopečného původu a poslední činnost sopky byla zaznamenána v roce 1301. Ischia, s rozlohou 46,33 km2, je největším, nejkrásnějším a nejslavnějším ostrovem v Neapolském zálivu. Počet obyvatel kolísá, stále zde bydlí cca 60 tisíc obyvatel, ale tento počet mnohonásobně narůstá během letní sezóny. Z letadla má ostrov téměř kruhový tvar, ale z moře vypadá jako kužel, jehož špičku tvoří vrchol hory Monte Epomeo s výškou 789 m. n. m., která je nejvyšší horou ostrova. "Zelený ostrov", jak mu je také přezdíváno pro jeho bujnou vegetaci, učaruje každému. Ischia je ostrovem plným krásy, památek a zajímavostí.

Ischia

   Ne nadarmo si ostrov Ischia vysloužil přezdívku „zelený”. Flóra je zde opravdu uchvacující, vegetace zde bují ze všech stran a vzduch je provoněný po orchidejích a oreganu. Při Vašich toulkách po ostrově budete vídat nepřeberné množství kaktusů, které zde dorůstají nadprůměrných rozměrů, od opuncie až po vzácné druhy - celkem 350 druhů. Pro ně byla na ostrově dokonce zřízena botanická zahrada - Giardini Ravino.

Boskovice

   Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. Historie hradu se začala psát v polovině 13. století. Tehdy patřil do majetku rodu pánů z Boskovic, kteří hrad i panství vlastnili až do konce 14. století.
   Z původně mohutné stavby se dochovalo torzo hradního paláce nabízející impozantní výhled do zdejší malebné krajiny. Technickou zajímavost představuje 26 metrů hluboká studna poháněná dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice.

Obrázky z Paříže

  Montparnasská věž, která se tyčí nad stejnojmenným nádražím, byla postavena v roce 1973 a měří něco přes 200 metrů. Již několik let se o ní mluví především v souvislosti s tím, jak se jí zbavit. Bezprostředně po jedenáctém září se její osud otřásal v základech nejvíce - málokdo z turistů měl odvahu nechat se vyvést až do posledního patra, přestože je odtud nepřekonatelně krásný výhled na město.

Obrázky z Nového Zélandu

  Nový Zéland je báječná země v Pacifiku, která Vás nadchne krásou a pestrostí. Severní ostrov vás uchvátí zejména svými sopkami, gejzíry a horkými prameny. Jižnímu ostrovu zase dominují nádherné hory, ledovce a jezera.

Tato stránka je optimalizována pro minimální rozlišení 1024x768